Przed pierwszą wizytą

Dieta, to nie jest stan na chwilę, to jest zmiana sposobu myślenia na temat diety, często obalanie mitów oraz uważne słuchanie samego siebie.

W swojej pracy stawiam przede wszystkim na indywidualizację. Nie ma dwóch takich samych osób i nie ma jednej takiej samej diety i podejścia do żywienia u dwóch różnych osób. Dlatego do każdego podchodzę indywidualnie proponując różne rozwiązania korzystając z wiedzy naukowej, faktów dotyczących naszego ciała (fizjologia) oraz korzystając z tego co natura nam dała (w tym psychologia i dostosowanie diety do obecnego stylu życia).

CO ZE SOBĄ ZABRAĆ

  1. O ile pozwoli Tobie czas zalecam wypełnienie 2-3 dni dzienniczka żywieniowego (do pobrania tutaj). Pamiętaj by pisać o wszystkim szczerze i prawdziwie! Wypełniony dzienniczek żywieniowy pozwoli lepiej przeanalizować dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz  dopasować indywidualny plan żywieniowy do Ciebie.
  2. Na pierwszą wizytę zalecam przyniesienie najbardziej aktualnych badań laboratoryjnych (max 6 miesięcy). W przypadku ich braku wskazane jest ich wykonanie. Wyniki badań laboratoryjnych pozwolą na określenie bardziej dokładnej strategii dietoterapii.
    Jeżeli uważasz siebie za osobą zdrową, u której nie zdiagnozowano chorób dietozależnych proszę o wykonanie jedynie badań podstawowych, na które powinien dać skierowanie lekarz rodzinny (oprócz witaminy D3(OH)25 i insuliny). Zalecam również sprawdzenie cennika w poszczególnych laboratoriach. Ceny mogą się ZNACZNIE różnić od siebie w zależności od miejsca wykonywania badania.
    Poniżej znajduje się lista ZALECANYCH badań podstawowych oraz w poszczególnych jednostkach chorobowych.
  3. Jeżeli nie możesz wykonać badań laboratoryjnych, nic straconego! Ustalimy koncepcję dietoterapii, lecz sam proces odchudzania/leczenia może ulegnąć wydłużeniu!

JAKIE BADANIA WYKONAĆ?

Wyniki badań laboratoryjnych są jednym z podstawowych elementów mojej pracy. Niemniej przed wizytą nie ma potrzeby aktualizowania
wyników badań. Jeżeli posiadasz dokumentację medyczną swojej choroby, wypisy ze szpitala lub ostatnie wyniki badań to weź je ze sobą
proszę na pierwszą wizytę. Ostatecznie po rozmowie na pierwszej wizycie będę mogła wskazać tobie wytyczne dotyczące konsultacji lekarskich oraz wykonania badań.

Jeżeli nie posiadasz aktualnych wyników badań i uważasz siebie za osobą zdrową, u której nie zdiagnozowano chorób dietozależnych proszę o wykonanie jedynie badań podstawowych, na które w większości powinien dać skierowanie lekarz rodzinny. Zalecam również sprawdzenie cennika w poszczególnych laboratoriach. Ceny mogą się ZNACZNIE różnić od siebie w zależności od miejsca wykonywania badania. Poniżej znajduje się lista ZALECANYCH badań podstawowych oraz w poszczególnych jednostkach chorobowych. Wyniki badań laboratoryjnych pozwolą na określenie bardziej dokładnej strategii dietoterapii. 

Podstawowe badania ogólne:
• Mocz – badanie ogólne i osadu
• Morfologia z rozmazem
• Profil lipidowy (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy)
• Wit. D3(OH)25
• Glukoza i insulina na czczo

Rozszerzone badania ogólne:
• Mocz – badanie ogólne i osadu
• Morfologia z rozmazem
• Profil lipidowy (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy)
• Wit. D3(OH)25
• Glukoza i Insulina na czczo
• Wit. B12
• Kwas foliowy
• Kwas moczowy
• Próby wątrobowe (AST, ALT, GGTP, bilirubina całkowita)
• Homocysteina

Jeżeli cierpisz na zaburzenia ze strony pracy tarczycy dodatkowo: TSH, fT4, fT3, ferrytyna, atpo, atg (przy Hashimoto), atrab (przy Grawesa-Basedowa).

Jeżeli cierpisz na celiakię lub insulinooporność i przyjmujesz ponad 6 miesięcy metforminę (np. metformax, gluckophage, siofor, avamina, formrtoc, elform, metfogamma, metformin, metfor, symformix) dołącz proszę wynik poziomu ferrytyny i witaminy B12.

Z gotowymi badaniami będzie można indywidualnie dopasować plan dietoterapii.

MATERIAŁY DO POBRANIA