• Masz pytania?
  • Tel. 600 047 698
  • a.pankau@dietetyka24.pl
  • 64-920 Piła

Przed pierwszą wizytą

Jedz zdrowo i żyj zdrowo!

1. O ile pozwoli Tobie czas zalecam wypełnienie 2-3 dni dzienniczka żywieniowego (do pobrania tutaj). Pamiętaj by pisać o wszystkim szczerze i prawdziwie!
Wypełniony dzienniczek żywieniowy pozwoli lepiej przeanalizować dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz  dopasować indywidualny plan żywieniowy do pacjenta.

2. Znajdź swoje ostatnie badania laboratoryjne/wypisy ze szpitala (jednak nie starsze jak sprzed 6 miesięcy). Jeżeli nie masz badań, to na pierwszej wizycie ustalimy jakie badania będą wskazane do zrobienia lub możesz wykonać zalecane przeze mnie badania podstawowe (lista badań do ściągnięcia tutaj).
Z gotowymi badaniami będzie można indywidualnie dopasować jadłospis.

3. Na pierwszej wizycie zmierzymy wzrost nowoczesnym ultradźwiękowym wzrostomierzem INKids. Do tego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać.  Jedynie należy ściągnąć obuwie, skarpetki, rajstopy lub pończochy.

4. Na pierwszej i każdej kolejnej kontrolnej wizycie będziemy mierzyć obwody ciała (klatki piersiowej, talii, pasa i bioder). W celu wykonania dokładnych pomiarów nie jest wskazane ubieranie bielizny ściskającej.

Badanie należy przeprowadzić na czczo lub min. 2 godziny przed posiłkiem. Po spożyciu jedzenia krew jest intensywnie dostarczana do układu pokarmowego w celu zwiększenia pracy narządów trawiennych. Prowadzi to do zmian impedancji w obszarze tułowia, a tym samym wystąpienia błędów w pomiarze procentowej tkanki tłuszczowej. Dlatego, badania należy przeprowadzać na czczo.

Pomiary powinny być wykonywane na bosych stopach. Cienkie pończochy/skarpetki jak również stopy/dłonie nakremowane świeżo balsamem zakłócają wyniki badania. Jednocześnie każdorazowo przed badaniem analizator jest przygotowany i dezynfekowany.

Do badania zalecane jest odpowiednie ubranie. Najlepiej mieć na sobie jak najmniej ubrań i zdjąć wszystkie dodatkowe akcesoria typu biżuteria, zegarek, pasek itp. Nie zaleca się zakładania nadmiernie długich ubrań które mogą stykać się z palcami u rąk czy podeszwą stopy i wpłynąć na wyniki badań. W przypadku długich nogawek czy rękawów, należy je podwinąć.

W trakcie wykonywania badania bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej postawy – ramiona oddalone od tułowia. Badanie wykonujemy około 2-3 min po zmianie pozycji z siedzącej na stojącą

Przed badaniem należy opróżnić pęcherz oraz ubrać się lekko. W założeniu BIA, jedzenie, ubrania, treść jelitowa i mocz są traktowane jako tkanka tłuszczowa, jako że prąd nie przepływa przez nie. Zatem jeśli test InBody jest przeprowadzony przed usunięciem tych elementów, wyniki będą różniły się od tych uzyskanych po ich usunięciu. Dlatego ważne jest, aby skorzystać z toalety przed dokonaniem pomiaru InBody.

Przed badaniem nie należy intensywnie ćwiczyć. Podczas wysiłku fizycznego duża ilość wody koncentruje się w aktywowanych częściach ciała aby szybko dostarczyć składników odżywczych oraz usunąć produkty zbędne. Ten proces zaburza impedancję. Dlatego, aby zminimalizować błąd należy przeprowadzać analizę składu ciała przed wysiłkiem fizycznym.

Unikamy wykonywania badania w trakcie menstruacji. Cykl menstruacyjny może spowodować czasowe zmiany w masie i składzie ciała ze względu na występujące zmiany hormonalne i objętości wody w organizmie. Dlatego też zaleca się unikać badania w czasie menstruacji.

U osób ze zgrubieniem na dłoniach/stopach przecieramy je chusteczkami elektrolitowymi. Szczególnie wskazane jest używanie chusteczek przy pomiarach osób z otyłością i otyłością olbrzymią przy jednoczesnym nadmiernym zgrubieniu skóry na stopach.

Bezwzględny zakaz wykonywania badania metodą bioelektrycznej impedancji dotyczy:

 

kobiet ciężarnych

 

osoby z rozrusznikiem serca

 

osób z urządzeniami elektrycznymi w jamie brzusznej

 

osób chorujących na padaczkę

 

kobiety w trakcie miesiączki

 

dzieci poniżej 3 roku życia oraz osoby starsze po 99 roku życia

 

osoby <90cm i >220cm wzrostu