You are currently viewing 13 sposobów na pozbycie się jesiennej chandry

13 sposobów na pozbycie się jesiennej chandry

Zdaje się, że ostatnio wszyscy odczuwamy skutki uboczne jesiennej aury. Mimo, iż w tym roku jesień wydaje się nas rozpieszczać i dopiero w drugiej połowie października pokazała swoje prawdziwe oblicze, to dni są już coraz krótsze i ciemniejsze. Słońce nie świeci już tak pięknie i coraz częściej jest przysłonięte chmurami. Dodatkowo częste opady zimnego deszczu powodują wychłodzenie. To wszystko powoduje znaczne spadki nastrojów i pogorszenie zdrowia psychicznego wielu osób.

SAZ – czyli zaburzenia afektywne sezonowe. Jest to dosyć dobrze znana i przebadaną odmiana podtypu depresji występująca wraz ze zmianami pór roku.

Typowe objawy SAZ:

 • drażliwość,
 • przygnębienie przez większa część dnia,
 • trudności ze snem,
 • zmiany apetytu i/lub wagi,
 • trudności w koncentracji,
 • poczucie beznadziejności,
 • utrata zainteresowań dotychczasowymi działaniami,
 • łatwo się wzrusza,
 • niepokój,
 • wycofanie społeczne,
 • trudności z koncentracją.

Na ten temat możecie poczytać więcej tutaj.

Gdy już jesteśmy tego świadomi, że to jesienna chandra jest odpowiedzialna za obniżenie energii życiowej możemy starać się jej zaradzić i sprawić, że będziemy mieli lepszy humor i będziemy się lepiej czuć.

Poniższe rady powinny pomóc Tobie przebrnąć przez te pochmurne jesienne dni z uśmiechem na twarzy i dodać Ci skrzydeł.

 1. Zamień poranną kawę na poranne słońce

Światło słoneczne jest jaśniejsze na dworze (nawet w pochmurny dzień) niż w budynku. 30 minut poza murami, na świeżym powietrzu pozwoli Ci uniknąć dodatkowego stresu. Najlepsza godzina to ok 10:00 rano.

 1. Regularny tryb spania

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego jesienią jest tak ciężko wstać z łóżka? Najczęściej jest to związane z wydzielaniem się większych ilości melatoniny (hormon produkowany przez szyszynkę odpowiedzialny za dobowy rytm dnia).  Długie godziny ciemności powodują zwiększony poziom melatoniny, która nasila senność w ciągu dnia, ale niepokój w nocy.  Najlepszym lekarstwem na wyrównanie poziomów melatoniny jest usystematyzowanie rytmu dobowego. Każdego dnia starajmy się chodzić spać i wstawać o podobnych godzinach.

 1. Jedzenie na zdrowie

Brak słońca i krótsze dni powodują również mniejsze ilości wydzielania się serotoniny. Zapewne znasz ją pod inną nazwą „hormonu szczęścia”. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem wytwarzanym głównie w jelitach. Fakt, iż jest go mało w okresie jesiennym powoduje, że często sięgamy po produkty, które będą sprzyjały powstawaniu tego hormonu. Dlatego tez jesienią częściej niż zwykle, rano masz ochotę na produkty bogate w tryptofan. To z tego aminokwasu egzogennego powstaje serotonina. Egzogennego – czyli takiego, który musimy dostarczyć wraz z pożywieniem.

Produkty szczególnie bogate w tryptofan to rośliny strączkowe (fasola, groch, ciecierzyca, soczewica i inne), ryby, jaja, awokado, ananas, biały ser, banany, pestki słonecznika, szpinak. Co ciekawe, dowiedziono, że ilość tryptofanu rośnie we krwi wraz ze zwiększeniem ilości spożywanych węglowodanów (np. ziemniaki, makaron, owies i inne).

Niestety jedzenie zbyt dużych ilości węglowodanów może szybko doprowadzić do zwyżki zbędnych kilogramów.

Produkty Ilość tryptofanu [g/100g produktu]
Pestki słonecznika

295

Groch 273
Fasola 238
Twaróg 243
Soczewica czerwona 223
Dorsz 199
Ciecierzyca 185
Jaja 167
szpinak 56
Awokado 25
Banan

14

Ananas 5
 1. Spotkania z przyjaciółmi.

Typowo babskie, czy tez męskie wypady poprawiają nastrój. Wspólnie obejrzany mecz, czy też wyjście do kawiarni spowoduje, że poczujemy się lepiej. Ale o tym chyba nie muszę Was przekonywać 😉

 1. Dieta bogata w antyoksydanty

Tym razem sięgnij po to, co natura nam daje tu i teraz. Przykładem jest papryka czy tez dynia. Są to wspaniałe i bardzo bogate w duże ilości witaminy C warzywa.

 1. Pobudź swoją seksualność

Według różnych „amerykańskich” badań wykazano, że w lecie jesteśmy bardziej seksowni. Okazuje się, że światło słoneczne zwiększa poziom odczuwalnych hormonów takich jak serotonina, dopamina i testosteron. To one pobudzają nas do większej aktywności seksualnej. Zapamiętaj, że pocałunki mogą zwiększyć ilość wydzielanej serotoniny nawet o 200%!!!! Warto wykorzystać jesienne, długie wieczory na pieszczoty pod kocykiem 😉

 1. Terapia śmiechem

„Śmiech to zdrowie”, powoduje on zwiększone wydzielanie się substancji działających podobnie jak endorfiny. Także jesienią oglądaj więcej komedii, nie horrorów 😉

 1. Jesienny detoks

Po lecie, gdy nasza wątroba była zmuszona do większej pracy i była zdecydowanie bardziej nadwyrężona warto rozważyć opcję detoksu. Chociaż punkt ten dotyczy głównie tych osób, które poddają się polskiemu szaleństwu grillowemu.

 1. Wykorzystaj długie wieczory

Znajdź chwilę przyjemności dla siebie. Możesz zacząć czytać książki, szydełkować lub wybierz się na siłownię. Spraw, by Twój organizm poczuł się rozpieszczony i czuł, że robisz także coś dla niego.

 1. Witamina słońca

W związku z tym, że w okresie jesienno-zimowym mamy bardzo ograniczony dostęp do światła warto zbadać swój poziom witaminy D3 we krwi (więcej na ten temat pisałam tutaj ). Niski poziom witaminy bardzo często bywa powodem stanów depresyjnych.

 1. Medytacja

Pozwoli Tobie ukoić nerwy i opanować emocje.

 1. Wakacje

Każdy z nas zapewne doświadczył spadku energii powakacyjnej. Zjawisko to jest najbardziej widoczne w szkole, gdy dzieci wracają do swoich obowiązków po dwóch miesiącach wolnego. Przez pierwsze tygodnie muszą wejść w nowy rytm. To samo dotyczy nas dorosłych. W większym lub mniejszym stopniu, ale jednak dotyczy.

Dowiedziono, iż tak samo wiele radości daje planowanie urlopu jak i właściwe wakacje. Może jesień jest idealnym momentem, by zacząć planować swój następny urlop?

 1. Stalowe zdrowie – czyli gospodarka żelazowa

Jeżeli robisz wszystko, a wciąż czujesz się słabo, jesteś blady i bez chęci do życia to warto zbadać swoją gospodarkę żelazową. Często to ona odpowiada za spadki nastrojów.

W zakładce badania tutaj możesz sprawdzić jakie badania wykonać by ją sprawdzić.

Więc uszy do góry! Dobra dieta, trochę słońca i przyjaciele, a będzie lepiej 🙂

Dodaj komentarz