You are currently viewing Witamina D3 – dlaczego dzieci tak bardzo jej potrzebują

Witamina D3 – dlaczego dzieci tak bardzo jej potrzebują

W ostatnich czasach znaczenie suplementacji witaminą D3 nabiera coraz większego znaczenia. Coraz bardziej oczywiste staje się, że normalizacja tej witaminy może powodować redukcję bardzo wielu chorób – nawet o 50%!

DLACZEGO DZIECI POTRZEBUJĄ WITAMINY D?

Myślę, że dla wielu osób może być zaskoczeniem, ale w całym organizmie człowieka można znaleźć receptory witaminy D3. Jeżeli receptory znajdują się w prawie całym organizmie oznacza to, iż witamina ta jest nam niesamowicie niezbędna. Jest to unikatowy związek i jako jedyna ma taki przywilej, iż musi być dostarczona do każdej komórki naszego ciała (dla wnikliwych polecam przeczytać artykuł Beaty M. Gruber pt.: „Fenomen witaminy D” ( Zakład Biochemii i Biofarmaceutyków, Narodowy Instytut Leków w Warszawie). Nie tylko do kości i zębów (chociaż tam przede wszystkim). Ta substancja wpływa na 3000 z blisko 24000 obecnych genów w naszym ciele!

Witamina D jest niezbędnym czynnikiem gwarantującym prawidłowy rozwój kości i zębów, jak również kontroluje ilość wapnia we krwi. W skrajnych jej niedoborach może prowadzić nawet do krzywicy. Niektóre badania dowodzą, iż niedobory witaminy D3 wpływają na gorsze działanie leków stosowanych w leczeniu astmy i innych chorób płuc. Jest ona niezbędna na każdym etapie życia, ale szczególnie dla:

 • szybko rozwijających się niemowląt,
 • nastolatków,
 • kobiet ciężarnych
 • karmiących piersią.

Niedobory witaminy D3 mogą powodować osłabienie odporności dziecka. Jest to problem bardzo wielu rodziców. Tym czasem nie jednokrotnie wystarczy zadbać o prawidłowy poziom witaminy D3, odpowiednią florę bakteryjną i sen dziecka. Tylko tyle i aż tyle!

ŹRÓDŁA WITAMINY D- SKĄD JĄ BRAĆ?

Skoro witamina D jest tak bardzo niezbędna to zastanówmy się gdzie możemy ją znaleźć? Wbrew ogólnodostępnej opinii witaminę D3 możemy dostarczyć nie tylko „ze słońca”, ale również wraz z pożywieniem. Głównie z:

 • jajkami (20-30 jednostek na jajko),
 • tłustymi rybami (chociaż i te co raz częściej są odradzane w szczególności kobietom ciężarnym i małym dzieciom ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia metalami ciężkimi),
 • niektóre jogurty,
 • masło,
 • mleka specjalnego przeznaczenia (tzn. następne dla dzieci) są wzbogacone w tą witaminę,
 • kwaśne mleko czy też maślanka zawiera śladowe ilości witaminy D3.

Jak widać, dostępność tej witaminy w produktach spożywczych jest, ale jest znikoma.

Pozostaje więc nam nadzieja na uzupełnienie jej w organizmie przez największy organ jaki mamy czyli skórę. Jednakże by ją odpowiednio absorbować  skóra powinna być eksponowana na promienie słoneczne wtedy, gdy te są wysoko na niebie. Dlatego też w okresie jesienno-zimowym mamy znacznie ograniczony do niej dostęp. Ponadto małych dzieci nie wystawiamy bezpośrednio na działanie promieni słonecznych z obawy o poparzenia słoneczne. Pamiętaj również, że stosowanie kremów przeciwsłonecznych hamuje syntezę witaminy D3. Zmiany stylu życia czy też wychowania dzieci i młodzieży spowodowały, iż współczesne dzieci statystycznie spędzają więcej czasu w domach, przed komputerami jak na świeżym powietrzu z łatwym dostępem do światła. Dodatkowym czynnikiem, który hamuje wchłanianie witaminy D jest otyłość, nadmierna pigmentacja skóry, celiakia, mukowiscydoza, choroby skóry, zapalenia jelit i inne.

ZALECANE ILOŚCI SUPLEMENTACJI WITAMINĄ D U DZIECI

W związku z powyższym, iż trudno jest uzupełnić jej niedobory ustalono standardową dawkę witaminy D dla ZDROWYCH dzieci i nastolatków. Ustalono, iż bezpieczna dawka dla dzieci z każdej grupy wiekowej wynosi 400j. I z takim zaleceniem wychodzimy już ze szpitala lub po wizycie patronażowej.

Institute of Medicine, National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine zalecają dzienne spożycie 400j witaminy D przez pierwszy rok życia dziecka, a następnie 600j po skończonym pierwszym roku życia, aż do starości.

Jednocześnie ustalono bezpieczne bezpieczną górną granicę  suplementacji witaminą D3 1000j przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, 1500j dla niemowląt w wieku 6-12 miesięcy, 2500j dla dzieci do 3 roku życia, 3000j dla dzieci w wieku 4-8lat i 4000j dla dzieci powyżej 9 roku życia.

Są jednak instytucje, które zalecają wyższą bezpieczną dawkę suplementacji witaminy D3. Różnice te wynikają z różnic populacyjnych oraz stanów zdrowia badanych grup kontrolnych dzieci.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ WITAMINIĘ DLA DZIECKA?

– wybierz taką, która będzie pojedynczą witaminą. Nie wybieraj kompleksów witamin (tzw. multiwitaminy). Nie są one rekomendowane dla małych dzieci i zdecydowana większość dzieci w pierwszym roku życia potrzebuje jedynie samej witaminy D3!

– wybierz jak najbardziej naturalną  witaminę. Nie inwestuj w chemię, która będzie obciążała malucha od jego pierwszych dni życia!

– wybierz bezpieczną formę witaminy:

 • Ciekła – najlepsza dla niemowląt
 • Do żucia – może być zażywana przez dzieci, które potrafią już żuć
 • Tabletki – przeznaczone dla starszych dzieci, które nie mają problemów z połykaniem

W JAKICH WARUNKACH PODAWAĆ WITAMINĘ?

– pamiętaj, że witamina D jest jedną z czterech witamin (oprócz A, E i K), które najlepiej się wchłaniają w obecności tłuszczu. Dlatego też jeśli karmisz piersią podawaj witaminę w trakcie karmienia. Jeżeli dziecko nie jest już karmione naturalnie podawaj witaminę wraz z posiłkiem, który obfituje w tłuszcz.

JAKIE WYKONAĆ BADANIA?

Zdecydowanie zalecam okresowe sprawdzanie poziomu witaminy D3(OH)25 u dzieci. Niestety wciąż zbyt często dzieci wykazują jej silne niedobory.

 • Najlepiej zbadać jej poziom w okresie zimowym.
 • Badamy metabolit witaminy 25(OH)D3
 • Badanie można wykonać poprzez badanie krwi
 • Do badania nie trzeba być na czczo
 • Zalecam wykonanie tego badania przy okazji wykonywania innych by dziecko nie musiało być dodatkowo obciążone kłuciem
 • koszt badania to 36-100zł w zależności od laboratorium

TRAN

Jednym z rozwiązań suplementacyjnych jest podawanie dzieciom dobrego jakościowo tranu. W ten sposób zadbamy o dostarczenie tłuszczu dla lepszego wchłania witaminy, witaminę A, która jest niezbędna do lepszego jej wchłania, kwasy Omega3, których mamy w organizmie przewlekłe niedobory. Jednocześnie nie zapominaj o badaniach kontrolnych poziomu witaminy 25(OH)D3!

Dodaj komentarz