W ostatnich czasach znaczenie suplementacji witaminą D3 nabiera coraz większego znaczenia. Coraz bardziej oczywiste staje się, że normalizacja tej witaminy może powodować redukcję bardzo wielu chorób – nawet o 50%!
DLACZEGO DZIECI POTRZEBUJĄ WITAMINY D?
Myślę, że dla wielu osób może być zaskoczeniem, ale w całym organizmie człowieka można znaleźć receptory witaminy D3. Jeżeli receptory znajdują się w prawie całym organizmie oznacza to, iż witamina ta jest nam niesamowicie niezbędna. Jest to unikatowy związek i jako jedyna ma taki przywilej, iż musi być dostarczona do każdej komórki naszego ciała (dla wnikliwych polecam przeczytać artykuł Beaty M. Gruber pt.: „Fenomen witaminy D” ( Zakład Biochemii i Biofarmaceutyków, Narodowy Instytut Leków w Warszawie). Nie tylko do kości i zębów (chociaż tam przede wszystkim). Ta substancja wpływa na 3000 z blisko 24000 obecnych genów w naszym ciele!
Witamina D jest niezbędnym czynnikiem gwarantującym prawidłowy rozwój kości i zębów, jak również kontroluje ilość wapnia we krwi. W skrajnych jej niedoborach może prowadzić nawet do krzywicy. Niektóre badania dowodzą, iż niedobory witaminy D3 wpływają na gorsze działanie leków stosowanych w leczeniu astmy i innych chorób płuc. Jest ona niezbędna na każdym etapie życia, ale szczególnie dla:
- szybko rozwijających się niemowląt,
- nastolatków,
- kobiet ciężarnych
- karmiących piersią.
Niedobory witaminy D3 mogą powodować osłabienie odporności dziecka. Jest to problem bardzo wielu rodziców. Tym czasem nie jednokrotnie wystarczy zadbać o prawidłowy poziom witaminy D3, odpowiednią florę bakteryjną i sen dziecka. Tylko tyle i aż tyle!
ŹRÓDŁA WITAMINY D- SKĄD JĄ BRAĆ?
Skoro witamina D jest tak bardzo niezbędna to zastanówmy się gdzie możemy ją znaleźć? Wbrew ogólnodostępnej opinii witaminę D3 możemy dostarczyć nie tylko „ze słońca”, ale również wraz z pożywieniem. Głównie z:
- jajkami (20-30 jednostek na jajko),
- tłustymi rybami (chociaż i te co raz częściej są odradzane w szczególności kobietom ciężarnym i małym dzieciom ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia metalami ciężkimi),
- niektóre jogurty,
- masło,
- mleka specjalnego przeznaczenia (tzn. następne dla dzieci) są wzbogacone w tą witaminę,
- kwaśne mleko czy też maślanka zawiera śladowe ilości witaminy D3.
Jak widać, dostępność tej witaminy w produktach spożywczych jest, ale jest znikoma.
Pozostaje więc nam nadzieja na uzupełnienie jej w organizmie przez największy organ jaki mamy czyli skórę. Jednakże by ją odpowiednio absorbować skóra powinna być eksponowana na promienie słoneczne wtedy, gdy te są wysoko na niebie. Dlatego też w okresie jesienno-zimowym mamy znacznie ograniczony do niej dostęp. Ponadto małych dzieci nie wystawiamy bezpośrednio na działanie promieni słonecznych z obawy o poparzenia słoneczne. Pamiętaj również, że stosowanie kremów przeciwsłonecznych hamuje syntezę witaminy D3. Zmiany stylu życia czy też wychowania dzieci i młodzieży spowodowały, iż współczesne dzieci statystycznie spędzają więcej czasu w domach, przed komputerami jak na świeżym powietrzu z łatwym dostępem do światła. Dodatkowym czynnikiem, który hamuje wchłanianie witaminy D jest otyłość, nadmierna pigmentacja skóry, celiakia, mukowiscydoza, choroby skóry, zapalenia jelit i inne.
ZALECANE ILOŚCI SUPLEMENTACJI WITAMINĄ D U DZIECI
W związku z powyższym, iż trudno jest uzupełnić jej niedobory ustalono standardową dawkę witaminy D dla ZDROWYCH dzieci i nastolatków. Ustalono, iż bezpieczna dawka dla dzieci z każdej grupy wiekowej wynosi 400j. I z takim zaleceniem wychodzimy już ze szpitala lub po wizycie patronażowej.
Institute of Medicine, National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine zalecają dzienne spożycie 400j witaminy D przez pierwszy rok życia dziecka, a następnie 600j po skończonym pierwszym roku życia, aż do starości.
Jednocześnie ustalono bezpieczne bezpieczną górną granicę suplementacji witaminą D3 1000j przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, 1500j dla niemowląt w wieku 6-12 miesięcy, 2500j dla dzieci do 3 roku życia, 3000j dla dzieci w wieku 4-8lat i 4000j dla dzieci powyżej 9 roku życia.
Są jednak instytucje, które zalecają wyższą bezpieczną dawkę suplementacji witaminy D3. Różnice te wynikają z różnic populacyjnych oraz stanów zdrowia badanych grup kontrolnych dzieci.
JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ WITAMINIĘ DLA DZIECKA?
– wybierz taką, która będzie pojedynczą witaminą. Nie wybieraj kompleksów witamin (tzw. multiwitaminy). Nie są one rekomendowane dla małych dzieci i zdecydowana większość dzieci w pierwszym roku życia potrzebuje jedynie samej witaminy D3!
– wybierz jak najbardziej naturalną witaminę. Nie inwestuj w chemię, która będzie obciążała malucha od jego pierwszych dni życia!
– wybierz bezpieczną formę witaminy:
- Ciekła – najlepsza dla niemowląt
- Do żucia – może być zażywana przez dzieci, które potrafią już żuć
- Tabletki – przeznaczone dla starszych dzieci, które nie mają problemów z połykaniem
W JAKICH WARUNKACH PODAWAĆ WITAMINĘ?
– pamiętaj, że witamina D jest jedną z czterech witamin (oprócz A, E i K), które najlepiej się wchłaniają w obecności tłuszczu. Dlatego też jeśli karmisz piersią podawaj witaminę w trakcie karmienia. Jeżeli dziecko nie jest już karmione naturalnie podawaj witaminę wraz z posiłkiem, który obfituje w tłuszcz.
JAKIE WYKONAĆ BADANIA?
Zdecydowanie zalecam okresowe sprawdzanie poziomu witaminy D3(OH)25 u dzieci. Niestety wciąż zbyt często dzieci wykazują jej silne niedobory.
- Najlepiej zbadać jej poziom w okresie zimowym.
- Badamy metabolit witaminy 25(OH)D3
- Badanie można wykonać poprzez badanie krwi
- Do badania nie trzeba być na czczo
- Zalecam wykonanie tego badania przy okazji wykonywania innych by dziecko nie musiało być dodatkowo obciążone kłuciem
- koszt badania to 36-100zł w zależności od laboratorium
TRAN
Jednym z rozwiązań suplementacyjnych jest podawanie dzieciom dobrego jakościowo tranu. W ten sposób zadbamy o dostarczenie tłuszczu dla lepszego wchłania witaminy, witaminę A, która jest niezbędna do lepszego jej wchłania, kwasy Omega3, których mamy w organizmie przewlekłe niedobory. Jednocześnie nie zapominaj o badaniach kontrolnych poziomu witaminy 25(OH)D3!